Kā lasīt suņu barības sastāvu?

Suņu barības izvēle ir ļoti svarīga viņu veselībai un dzīves kvalitātei. Esam apkopojuši galvenos aspektus, kam jāpievērš uzmanība, lasot barības sastāvu, lai izvēlētos savam sunim augstas kvalitātes barību:

1. Pirmā sastāvdaļa – labas kvalitātes gaļa vai zivs

Mājdzīvnieku barībās sastāvdaļas tiek norādītas secīgi pēc to svara kopējā sastāvā. Pirmajā vietā barības sastāvā norāda galveno sastāvdaļu – to, ko barība satur visvairāk. Tai jābūt kvalitatīvam dzīvnieku izcelsmes proteīnam, piemēram, “vistas gaļa”, “jēra gaļa”, “lasis”, “liellopa gaļa”. Izvairies no barībām, kurām kā pirmā sastāvdaļa ir minēti tādi formulējumi kā “dzīvnieku izcelsmes (blakus)produkti” vai “gaļas milti” bez skaidras norādes, no kāda
dzīvnieka tas nāk.

Labas kvalitātes barībā sastāvdaļu, jo īpaši galvenās sastāvdaļas, daudzums parasti ir skaidri norādīts procentos. Ja skaidru norādi neredzi – tas ir signāls, ka, iespējams, ražotājs šo informāciju vēlas neizpaust. Tas var liecināt par zemāku barības kvalitāti.

2. Ogļhidrāti un graudi

Daudzi suņi labi panes rīsus, auzas, saldos kartupeļus, taču vēlams izvairīties no barībām, kas satur sastāvdaļas, ko dēvē par “aizpildītājiem” (fillers) – piemēram, kukurūza, soja, kviešu milti. Parasti “aizpildītājus” pievieno, lai lēti palielinātu barības apjomu, taču tie nav uzturvielām bagāti, turklāt var izraisīt alerģiju.

3. Pievienotās piedevas

Pievērs uzmanību pievienotajām piedevām. Izvairies no barībām, kas satur mākslīgas krāsvielas, aromatizētājus, mākslīgos konservantus, cukuru. Starp citu, cukuru suņu barībā bieži neapzīmē vienkārši ar vārdu "cukurs" – tas var būt paslēpts aiz dažādiem nosaukumiem, piemēram, glikoze, dekstroze, saharoze. Ja redzi vairāk nekā vienu no šīm sastāvdaļām, jo īpaši sastāva augšdaļā, labāk izvēlies citu barību.

Pievienotās piedevas var būt arī veselīgas – piemēram, zivju eļļa, glikozamīns, zaļlūpu gliemenes u.c. Nebaidies, ja sastāvā redzi dabiskus konservantus, piemēram, rozmarīnu vai tokoferolus – tie Tava mīluļa veselībai nekaitēs.

4. Kalcija-fosfora attiecība

Optimālā kalcija-fosfora attiecība ir 1,2 : 1 (t.i., nedaudz vairāk kalcija nekā fosfora; taču pieļaujamais diapazons ir nedaudz lielāks – no 1:1 līdz 2:1, atkarībā no suņa vecuma, veselības stāvokļa). Tātad, ja barība satur, piemēram, 1,2% kalcija, tad fosfora daudzumam vajadzētu būt ap 1,0%. Pareiza kalcija-fosfora attiecība suņu barībā ir būtiska kaulu attīstībai, muskuļu funkcijai un vielmaiņai. Barībā nedrīkst būt vairāk fosfora nekā kalcija – tas var traucēt kalcija uzsūkšanos.

5. Skaidri norādīta uzturvērtība

Kvalitatīvai barībai vienmēr būs skaidri norādīta tās uzturvērtība - proteīna, tauku, šķiedrvielu, mitruma, pelnu (minerālvielu) saturs procentos. Ņem vērā, ka atkarībā no vecuma un veselības stāvokļa piemērotākais uzturvielu sadalījums suņiem būs individuāls – šaubu gadījumā par to konsultējies ar veterinārārstu. Ogļhidrātu daudzums barībās bieži vien netiek norādīts, jo tā nav obligāta prasība. Taču aptuveno ogļhidrātu daudzumu vari aprēķināt pats pēc formulas: ogļhidrāti=100-(proteīns+tauki+sķiedrvielas+pelni+mitrums).
Optimālais ogļhidrātu daudzums suņu barībā var atšķirties atkarībā no suņa vecuma, aktivitātes līmeņa un veselības stāvokļa. Kopumā ogļhidrātiem nevajadzētu veidot vairāk kā 35-45% no barības sastāva.

 

Meklē augstas kvalitātes pārtiku savam sunim? Ieskaties mūsu piedāvājumā: https://zorro.lv/collections/viss-suniem