Zivju eļļa - vērtīgs suņa uztura papildinājums
Zivju eļļa ir vērtīgs uztura papildinājums suņiem, kas var sniegt vairākus svarīgus ieguvumus viņu veselībai. Kādi ir galvenie suņa veselības ieguvumi no zivju eļļas, ko ņemt vērā to izvēloties un kā zivju eļļu pareizi lietot un uzglabāt? Par to šajā rakstā.
Raksta tapšanu konsultējusi sertificēta veterinārārste Anna Lapoška.
Galvenās zivju eļļas priekšrocības
- Veselīgāka āda un apmatojums: Zivju eļļā atrodamās Omega taukskābes palīdz uzturēt ādas veselību un nodrošina spīdīgāku un veselīgāku apmatojumu. Tas īpaši noder suņiem ar sausu vai iekaisušu ādu, kā arī pastiprinātas apmatojuma izkrišanas gadījumā.
- Pretiekaisuma iedarbība locītavu veselībai: Eikosapentoēnskābei (EPA), kas ir Omega-3 taukskābju sastāvdaļa, piemīt iekaisumu mazinošas īpašības, kas palīdz suņiem, kuri cieš no artrīta, locītavu sāpēm vai cita veida iekaisuma. Tā var palīdzēt uzlabot locītavu kustības un mazināt sāpes vecākiem suņiem vai suņiem ar locītavu problēmām. Tāpat zivju eļļa var būt lielisks profilaktisks atbalsts suņa locītavu veselībai.
- Sirds veselība un imunitātes stiprināšana: Alfa linolēnskābe (ALA) palīdz uzturēt sirds un asinsvadu veselību, mazinot asinsvadu iekaisumu un uzlabojot asinsriti. Tas var palīdzēt mazināt sirds slimību risku. Zivju eļļa palīdz stiprināt imūnsistēmu, kas ir īpaši svarīgi, lai suns būtu izturīgs pret dažādām infekcijām un citām slimībām.
- Smadzeņu attīstība un kognitīvās funkcijas: Dokosaheksaēnskābe (DHA) atbalsta smadzeņu attīstību kucēniem un uztur kognitīvo veselību vecākiem suņiem.
Ko ņemt vērā, izvēloties zivju eļļu savam sunim?
- Omega-3 daudzums: Pievērs uzmanību Omega-3 taukskābju daudzumam zivju eļļā - galvenais zivju eļļas mērķis suņu uzturā ir nodrošināt suņa organismu ar šīm taukskābēm. Omega-3 taukskābes ir neaizvietojamas, jo suņa organisms tās pats nevar sintezēt, tāpēc tās jāuzņem ar uzturu. Lai gan arī Omega-6 taukskābes, tāpat kā Omega-3, ir neaizvietojamas, tās iespējams uzņemt arī ar augu valsts produktiem. Optimālais Omega-3 taukskābju daudzums ir 75-100 mg EPA/ DHA uz kg dzīvnieka svara
- Omega-3 un Omega-6 attiecība: Svarīgākais aspekts suņu uzturā ir uzturēt pareizu līdzsvaru starp Omega-3 un Omega-6 taukskābēm. Ideālais attiecību diapazons ir apmēram no 2,6:1 līdz 26:1 Omega-6 pret Omega-3. Sabalansēts Omega-3 un Omega-6 taukskābju daudzums ir svarīgs, jo šīs taukskābes tiek metabolizētas vielās, kas ietekmē iekaisumu. Omega-3 tiek uzskatītas par mazāk iekaisīgām nekā Omega-6. Nesabalansēts taukskābju daudzums var veicināt hronisku zemas pakāpes iekaisumu, kas ir saistīts ar noteiktu slimību attīstību, piemēram, aptaukošanos, vēzi un diabētu.
- Produkta kvalitāte: Pārliecinieties, ka zivju eļļa ir iegūta no augstas kvalitātes zivīm, piemēram, lašiem, sardīnēm vai anšoviem, jo šajās zivīs ir lielāks Omega-3 taukskābju saturs. Tāpat vēlams dot priekšroku zivju eļļai, kas ražota tieši suņiem. Cilvēkiem paredzētajos zivju eļļas produktos nereti ir aromatizētāji un citas piedevas, kas sunim var būt kaitīgas.
Lietošana un uzglabāšana
- Atbilstoša eļļas deva: Dažādiem zivju eļļas produktiem var būt atšķirīgas koncentrācijas, tādēļ vienmēr iepazīsties ar ražotāja devas rekomendācijām. Ņem vērā, ka uz iepakojuma norādītās devas ir orientējošas. Dažādiem suņiem ir nepieciešama atšķirīga deva atkarībā no viņu vajadzībām un Omega-3 līmeņa uzturā. Lai pārliecinātos par savam sunim piemērotāko devu, vēlams konsultēties ar veterinārārstu, kas ir zinošs suņu uztura jautājumos. Atceries, ka pārāk liels zivju eļļas daudzums var radīt nevēlamas blakusparādības, piemēram, vemšanu, caureju vai svara pieaugumu!
- Lietošanas ilgums: Vislabāk zivju eļļu ir lietot kursa veidā. Kursa ilgums ir 60 dienas jeb 2 mēneši un kursu vēlams atkārtot 2 reizes gadā. Hronisku saslimšanu gadījumā to var lietot arī nepārtraukti.
- Pareiza uzglabāšana: Zivju eļļas ir jutīgas pret oksidēšanos un gaismu un var ātri sabojāties, ja tās uzglabā nepareizi. Zivju eļļa ir jāuzglabā tumšā un vēsā vietā (piemēram, ledusskapī), jo gaisma un siltums var paātrināt eļļas oksidēšanos un izraisīt tās sabojāšanos. Uzglabāšanai jāizvēlas gaisa necaurlaidīgs trauks vai cieši noslēgta pudele, lai novērstu skābekļa iekļūšanu iepakojumā, kas arī var paātrināt oksidēšanās procesu. Zivju eļļu jāizlieto 2 mēnešu laikā pēc iepakojuma atvēršanas.
Veterinārārstes Annas Lapoškas pieredzes stāsts
“Savam sunim regulāri izmantoju zivju eļļu, lai uzturētu veselīgu ādu un apmatojumu. Izvēlos Essential Foods zivju eļļu, jo tā satur izteikti vairāk Omega-3 taukskābes, nekā veterinārajā aptiekā nopērkamie līdzekļi. Lietoju to kursa veidā - 2 mēneši 2 reizes gadā ar pusgada intervālu un iesaku arī pārējiem! :)”